Jak działa piecyk gazowy?
4.jpg

Piecyk gazowy to niewielkie przenośne lub wiszące urządzenie do ogrzewania pomieszczeń, a także wody. Jego sercem jest butla z gazem propan-butan. Takie urządzenie nie wymaga więc podłączenia do instalacji gazowej. Po zapaleniu płomienia piecyk w krótkim czasie zaczyna emitować ciepło. Jest to zdecydowanie tańszy sposób podgrzewania wody niż tradycyjne podgrzewacze na prąd. Nowoczesne piecyki gazowe to często urządzenia wydajniejsze i dużo bezpieczniejsze niż starsze modele. Jednak to od użytkowników i ich rozsądku zależy, czy eksploatacja nie przysporzy problemów i nie stworzy zagrożenia dla domowników.


Piec gazowy a komora spalania

Najbardziej istotnym procesem, z jakim mamy do czynienia w tego typu urządzeniu jest spalanie metanu lub też innego gazu o postaci płynnej. Gaz musi dopływać stale, aby piecyk gazowy funkcjonował bezawaryjnie. Płomień w piecyku może zapalać się tylko w chwili, gdy zostanie włączona ciepła woda lub nie gasnąć wcale. Istnieją dwa rodzaje gazowych podgrzewaczy wody. Różnica między nimi sprowadza się do otwartej lub zamkniętej komory spalania. Te pierwsze zasysają powietrze z wnętrza pomieszczenia, te drugie – czerpią je z zewnątrz. W podgrzewaczach możliwe są aż trzy sposoby regulowania wody: ręczny, ręczny i automatyczny oraz elektroniczny. Ten ostatni stosuje się tylko w podgrzewaczach z zamkniętą komorą spalania. Nieprawidłowości w działaniu urządzeń gazowych mogą być niezauważone przez użytkownika urządzenia, jednak najpewniej będzie jeśli stwierdzi je fachowiec. Dlatego kontrola piecyka powinna być wykonywana raz w roku.


Czy piecyk gazowy jest bezpieczny?

Największe niebezpieczeństwo w przypadku korzystania z piecyka gazowego stanowi tlenek węgla. Czad to produkt spalania pojawiający się w wyniku niedoboru tlenu, gdy do palnika dopływa zbyt mało świeżego powietrza. Taka sytuacja ma miejsce najczęściej w niewielkich mieszkaniach przy szczelnie zamkniętych oknach oraz braku odpowiedniej wentylacji.

Jeśli nie chcesz się martwić o bezpieczeństwo użytkowania podgrzewacza, warto wybrać instalacje w autoryzowanym sklepie lub u partnera takiego sklepu. Istotna jest również profesjonalna instalacja piecyka przez montera z odpowiednimi uprawnieniami, która zapewni poprawne działanie. Należy także zapoznać się z instrukcją i stosować się do jej zaleceń oraz zapewnić właściwą wentylację w pomieszczeniu, w którym znajduje się piecyk. Poleca się także zamontowanie czujnika czadu, który uchroni przed ewentualnym niebezpieczeństwem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.